Fotografia Analogowa
zdjęcia na tradycyjnej kliszy fotograficznej
Fotografia analogowa to zdjęcia zrobione metodą z minionej epoki - za pomocą tradycyjnego aparatu fotograficznego na kliszę. Analogowa fotografia ślubna to Twoja szansa na wyjątkowe zdjęcia, które nigdy się nie zestarzeją. Będziesz je z dumą pokazywać swoim dzieciom i wnukom.
Ten krótki tekst wprowadzi Cię w świat analogowej fotografii. Dowiesz się więcej o samej technice i jej zaletach. Zrozumiesz dlaczego warto zastanowić się nad zrobieniem sobie zdjęć ślubnych w tej technice. Mam nadzieję, że analog wciągnie Cię bez reszty, tak jak mnie…
Moje podejście do analogowej fotografii
Jestem po uszy zakochany w fotografii analogowej. To od niej wiele lat temu rozpoczęła się moja przygoda ze zdjęciami i choć czas mija, nie potrafię przecenić jej klimatu i barw. Od niedawna staram się coraz częściej wykorzystywać tradycyjną fotografię analogową w mojej pracy zawodowej.
Obecnie nadal zdecydowana większość mojej pracy wykonuję w technice cyfrowej, jak każdy zawodowiec w branży. Jednak obecnie mogę już w technice analogowej wykonać dla Ciebie cały analogowy reportaż ślubny i sesję lub zrobić z niej tylko ciekawy dodatek do konwencjonalnych zdjęć cyfrowych.
Świadomie dążę także do tego, żeby estetyka i charakter analogowej fotografii przenikał do sposobu w jaki pracuje z obrazem cyfrowym. Dostosowałem styl mojej obróbki cyfrowej tak, aby zdjęcia zrobione w obu technikach były ze sobą bardziej spójne.
Wyjątkowa estetyka fotografii analogowej
Fotografia analogowa ma wyjątkowy klimat. Patrząc na zdjęcia zrobione na kliszy od razu widać, że są inne niż wszystko co oglądasz codziennie na ekranie komputera, czy telefonu, choć może nie do końca potrafisz sobie odpowiedzieć, co właściwie je wyróżnia. Klisza fotograficzna utrwala obraz zupełnie inaczej niż aparat cyfrowy, nadając mu specyficzną trójwymiarową głębię.
Patrząc na taką fotografię masz wrażenie jakby na zdjęciu było coś więcej niż widzą oczy. Niełatwo o to w czasach, gdy tysiące zdjęć codziennie jest robionych, publikowanych i natychmiast zapominanych!
Retusz? Niepotrzebny!
Analogowa fotografia raczy pastelowymi kolorami, dzięki którym skóra wygląda naturalnie, zdrowo i pięknie. Analogowych zdjęć praktycznie nie trzeba retuszować. Klisza fotograficzna doskonale radzi sobie z praktycznie każdą paletą kolorów, a w szczególności z zielenią i kolorami ziemi. Barwy analogowej fotografii są bardzo specyficzne, a jednocześnie całkowicie naturalne. Nie wymagają cyfrowej obróbki. Fotografia analogowa lubi duże ilości światła – robienie zdjęć na kliszy sprawdzi się perfekcyjnie na ślubach i przejęciach plenerowych, a także w jasnych i słonecznych wnętrzach.
Prawdziwa czerń i biel
Rozważając zalety tradycyjnej fotografii na kliszy, nie zapominajmy też o zdjęciach czarno-białych. W fotografii analogowej powstają one na prawdziwej czarno-białej kliszy, a nie są konwertowane komputerowo. Analogowe fotografie w czerni i bieli mają również naturalne ziarno, tym grubsze im bardziej czułego filmu używa się podczas fotografowania.
To jasne, że z pomocą komputera można uzyskać podobne efekty na zdjęciach cyfrowych, ale nie da się całkowicie odtworzyć analogowego klimatu.
Jak powstają zdjęcia analogowe?
Kawałek magii w tym szalonym świecie
W fotografii analogowej zdjęcia robi się na specjalnej kliszy (filmie negatywowym). Wkładasz do aparatu fotograficznego rolkę filmu, na której można zrobić (najczęściej) 36 zdjęć. A teraz wyobraź sobie promienie światła, które wpadają do aparatu przez jego obiektyw. Światło trafia w kliszę i wprowadza w ruch miliony mikroskopijnych kryształków srebra, zawieszonych na jej powierzchni. Właśnie w taki sposób powstaje zdjęcie. Obraz jest utajony, czyli niewidoczny gołym okiem. Otwórz aparat teraz, a stracisz go na zawsze. Żeby go zobaczyć, trzeba jeszcze film wywołać w specjalnym procesie chemicznym. Później wywołany film jest skanowany do postaci cyfrowej przez specjalne laboratorium. W ten sposób dochodzimy do zdjęcia, które możesz po obejrzeć na ekranie i dzielić się nim w sieci tak, jakby pochodziło z cyfrówki. Oczywiście możesz również uzyskać z niego odbitki i zrobić album fotograficzny lub fotoksiążkę.
Analogowy fotograf to dobry fotograf
Absolutnie nie twierdzę, że czegoś brakuje fotografom cyfrowym. Sam pracuję w ten sposób już 11 rok. Po prostu fotografowanie na kliszy jest trudne. Obecnie jest również pierońsko drogie. Zrobienie analogowego reportażu ślubnego lub sesji wymaga odwagi, ponieważ ta technika nie wybacza błędów. Nie ma ratowania nieudanych zdjęć podczas obróbki na komputerze. Nie ma sprawdzania na ekranie, czy ktoś mrugnął. Nie ma strzelania seriami.
Każdy poważny fotograf ślubny ma świadomość, że bierze na siebie odpowiedzialność za zrobienie jednych z najważniejszych zdjęć w Twoim życiu. Dlatego analogowy fotograf ślubny musi mieć pewność, że niezależnie od pogody, warunków, sytuacji, czy stresu, będzie w stanie za każdym razem wykonać ujęcie jak należy. A taka pewność idzie w parze tylko z dużym doświadczeniem.
Szansa, by na chwilę zwolnić
Kolejną zaletą fotografii analogowej jest to, że pozwala zwolnić i zatrzymać się nad każdą naświetlaną klatką kliszy. Rolka filmu ma 36 klatek i kończy się naprawdę szybko. To szansa, żeby trochę mocniej zanurzyć się w historię, być trochę bardziej obecnym. Wszystko po to, żeby nacisnąć spust dokładnie w odpowiednim momencie.
Nie martw się, na pewno nie zabraknie żadnych ważnych ujęć, a zdjęć będzie wystarczająco dużo, żeby opowiedzieć całą Waszą historię. Po prostu pamiętaj, że analogowy fotograf ślubny nie będzie strzelał jak paparazzi. Będzie bardziej uważny, planując z wyprzedzeniem i polegając na swojej wizji, żeby zrobić te ujęcia, których chce i potrzebuje. Ze względów technicznych i ekonomicznych, nie może zrobić 3000 zdjęć, żeby wybrać z nich dla Ciebie 10%.
Nic nie tracisz!
Musisz to wiedzieć! Analogowa fotografia ślubna nie pozbawia Cię możliwości jakie daje fotografia cyfrowa!
Choć zdjęcia robione są na kliszy, otrzymujesz je w formie cyfrowej. Możesz oglądać zdjęcia na ekranie, drukować, przesyłać je i publikować w internecie.
Podstawową obawą jaką pary młode czuję przed analogową fotografią ślubną jest to, że swoje zdjęcia dostaną tylko na papierze i nic poza tym. Uspokajam - zdjęcia będą dostępne w formie takich samych plików, jakby pochodziły z aparatu cyfrowego i będzie można ich używać w dokładnie ten sam sposób.
Nie myśl o tym zbyt długo
jeśli podoba ci się analogowy klimat
Jeśli estetyka analogowej fotografii ślubnej po prostu Ci się podoba, to nie zastanawiaj się zbyt długo nad jej techniczną stroną. Zostaw to na głowie swojego fotografa. Na przykład na mojej! ;)
Odpowiedz sobie na tych kilka pytań:
- Czy po przejrzeniu wielu galerii w sieci czujesz, że nic naprawdę Cię nie zauroczyło?
- Czy czujesz, że masz w duszy chociaż małe artystyczne ziarenko?
- Czy analogowe kolory, klimat, ziarno Ci się podobają?
- Czy szukasz w fotografii czegoś wyjątkowego?
Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to fotografia analogowa na pewno Cię zachwyci. Jestem tego więcej niż pewien. Dlatego odważ się i daj się porwać magii analoga! :)
Jak zamówić u mnie takie zdjęcia?
Jeśli chcesz mieć analogowe zdjęcia ze swojego ślubu, wykonaj cztery proste kroki:
- Napisz do mnie, żeby sprawdzić, czy Twój termin jest dostępny
- Zapoznaj się z ofertą przesłaną na Twoją skrzynkę mailową
- Skontaktuj się ze mną ponownie, żeby ustalić szczegóły
- Podpisz umowę osobiście lub on-line
Moje analogowe portfolio
Przejrzyj portfolio moich zdjęć analogowych. Wszystkie te materiały zostały zrobione wyłącznie na kolorowej i czarnobiałej kliszy.
Klaudia & Piotr – Reportaż Analogowy
Reportaż ślubny zrobiony aparatem na kliszę
Justyna & Szymon – Analogowa Sesja Ślubna
Sesja ślubna w klimacie boho zrealizowana techniką fotografii analogowej
Sesja Kobieca w Oblęgorku
Kobieca sesja w delikatnej, jasnej stylizacji.
Karolina & Mateusz – Sesja Analogowa
Sesja ślubna z Volkswagenem Transporterem (Ogórkiem)
Pytania i Odpowiedzi
Oto lista kilku pytań, które najczęściej pojawiają się podczas rozmów o analogowej fotografii ślubnej. Jeśli nie znajdziesz wśród nich odpowiedzi na swoje pytanie, napisz do mnie!
Czy robisz zdjęcia tylko analogowo?
Przeciwnie. Znakomita większość moich zdjęć powstaje w technice cyfrowej, czyli tak, jak u każdego innego fotografa ślubnego. Fotografia analogowa na ten moment stanowi tylko ciekawy dodatek do mojej oferty.
Co właściwie dostaję?
Dostajesz pendrive zawierający zdjęcia z analogowej kliszy, ale zapisane w formie cyfrowej. Możesz je drukować, przesyłać przez internet, publikować. Dosłownie tak, jak fotki z telefonu. Otrzymujesz też komplet zdjęć wydrukowanych na papierze fotograficznym.
Ile kosztuje fotografia analogowa?
Ceny reportaży analogowych zaczynają się u mnie od 4000 zł. Możesz zamówić reportaż cyfrowy, a sesję poślubną analogową. Cena analogowej sesji zaczyna się od 2000 zł.
Na jakim sprzęcie robi się zdjęcia analogowe?
Aparaty fotograficzne na kliszę zasadą działania i wyglądem nie różnią się wiele od współczesnych aparatów cyfrowych. Po prostu w środku zamiast matrycy cyfrowej mają rolkę filmu, którą wymienia się po wyczerpaniu.
Czy można zamówić samą analogową sesję poślubną?
Jak najbardziej. Możesz zamówić samą sesję poślubną, narzeczeńską lub dowolną inną.
A jeśli "coś" się stanie?
Wypadki losowe dotyczą tak samo fotografów cyfrowych, jak i analogowych. Mnie przez 11 lat zawodowej pracy nie zdarzyło się opuścić żadnego zlecenia i nie wierzę, żeby prawdopodobieństwo wzrosło przy fotografowaniu na kliszy. A jeśli chodzi o sprzęt, to paradoksalnie analogowa fotografia jest mniej podatna na usterki niż cyfrowa.