© Marcin Syska Photography
logo

Tradycyjny album, a fotoksiążka – jaka jest różnica?

Dzisiejszy artykuł jest kolejną odsłoną mojego Poradnika dla Par Młodych. Z tekstu dowiesz się czym tradycyjny album fotograficzny różni się od fotoksiążki. Oba te produkty są najczęściej spotykanymi elementami oferty prezentowanej przyszłym parom młodym przez fotografów ślubnych. Dowiesz się więcej na temat każdego z nich, zobaczysz jakie produkty sam oferuję moim klientom i jak łatwo odpowiedzieć na pytanie, który będzie dla ciebie bardziej odpowiedni.

album ślubny fotoksiążka różnica

Tradycyjny album fotograficzny

Na początek weźmy tradycyjny album ślubny, który jest absolutnym klasykiem i przed pojawieniem się na rynku fotoksiążek był niekwestionowanym numerem jeden. W tego rodzaju albumie na sztywnych tekturowych kartach umieszcza się odbitki. W żargonie fotograficznym odbitka, to po prostu zdjęcie wydrukowane na papierze fotograficznym.

Jest kilka parametrów albumu, o których warto wspomnieć. Pierwszym z nich jest rozmiar i liczba stron albumu. Najczęściej spotykane albumy mają wymiary 30x30 cm i mają 50 kart, czyli 100 stron. Druga istotna sprawa, to rozmiar samych zdjęć w albumie. Odbitki najczęściej mają format 15x23 cm. Przy tej wielkości w albumie o wspomnianych wymiarach na jednej stronie mieści się jedna odbitka i jest to rozwiązanie zdecydowanie najbardziej estetyczne. Oczywiście można się pokusić także o kolaże z kilku mniejszych odbitek na jednej stronie. Zwykle w albumach dobrej jakości każda karta jest rozdzielona arkuszem wzorzystego pergaminu. Zapobiega to sklejaniu się zdjęć, zwłaszcza jeśli są wydrukowane na błyszczącym, śliskim papierze. Tekturowe karty albumu najczęściej występują w kolorze czarnym, kremowym, bądź białym.

Formy wykończenia albumu są przeróżne – zależą od oferty producenta, z którego usług korzysta fotograf ślubny. Okładka może być zrobiona ze skóry naturalnej lub ekologicznej, taktylna, a nawet welurowa. Istnieje możliwość umieszczenia na froncie okładki okienka ze zdjęciem, graweru, przeszyć i wielu innych ozdobników.

tradycyjny album ślubny

Moje albumy fotograficzne

Ja sam stawiam na minimalizm. Okładka mojego tradycyjnego albumu ślubnego jest wykonana z szarego materiału o grubym splocie przypominającym płótno. Na froncie umieszczam okienko ze zdjęciem. W środku, na czarnych kartach umieszczam zdjęcia we wspomnianym wyżej formacie 15x23cm. Odbitki drukuję na jedwabistym papierze, a każda z nich ma białą ramkę.

tradycyjny album ślubny tradycyjny album ślubny

Fotoksiążka

Fotoksiążka jest nowoczesną alternatywą dla tradycyjnego albumu ślubnego z wklejonymi zdjęciami. Żeby nie wprowadzać zamieszania, w tym tekście fotoksiążkę będę konsekwentnie nazywał fotoksiążką, choć tak naprawdę ona także jest albumem fotograficznym.

fotoksiążka krukook

W fotoksiążkach każda strona jest zrobiona z papieru fotograficznego, na którym nadrukowuje się zdjęcia. Jest to najważniejsza różnica w stosunku do klasycznych wklejanych albumów. Pozwala to na znacznie większą niż w przypadku albumów swobodę w projektowaniu układu zdjęć. Kolaże z kilku zdjęć na jednej stronie fotoksiążki są znacznie łatwiejsze do zrobienia i wyglądają o niebo lepiej. W fotoksiążce znacznie korzystaniej prezentują się reportaże ślubne, ponieważ można na jednej rozkładówce (czyli dwóch sąsiadujących stronach) umieścić duże zdjęcia wzbogacone o mniejsze fotografie. Fotoksiążka jest w rękach sprawnego fotografa jednym z najlepszych mediów do opowiadania historii za pomocą zdjęć. Warto zwrócić uwagę na to, że fotoksiązka pozwala na wydruk zdjęć w większym formacie niż odbitki wklejane w albumie fotograficznym. W fotoksiążce zdjęcie można rozciągnąć nawet na całą stronę lub rozkładówkę. W przypadku niektórych fotoksiążek możliwe jest uzyskanie zdjęcia o szerokości 80 cm. To o wiele więcej niż w tradycyjnym albumie.

fotoksiążka krukook

Papier fotograficzny

Papier fotograficzny stosowany do produkcji fotoksiążek jest prawie zawsze biały lub ewentualnie kremowy. W efekcie tło dla zdjęć najczęściej ma właśnie biały kolor. Producenci fotoksiążek oferują różne rodzaje papieru, ale tylko najlepsze drukarnie mają rozbudowaną ofertę papierów wysokiej jakości. Poza samymi fotografiami, to właśnie rodzaj i jakość papieru najmocniej wpływają na finalny efekt i wrażenie, jakie będzie robić trzymana w rękach fotoksiążka. Ponadto profesjonalny archiwalny papier w fotoksiążce będzie o znacznie trwalszy niż odbitki w albumie.

fotoksiążka krukook

Jeśli chodzi o wykończenie fotoksiążek, to podobnie jak w przypadku tradycyjnego albumu, jest wiele możliwości personalizacji. Do wyboru są różne rodzaje okładek, nadruków i ozdób. Fotografowie ślubni różnie podchodzą do kwestii personalizacji fotoksiążek i albumów. Niektórzy z nich, tak jak ja, dla zachowania spójności swojej marki oferują jeden wzór fotoksiążki, którego konsekwentnie się trzymają. Inni przed wysłanie projektu do produkcji udostępniają swoim klientom wzorniki, z których ci wybierają elementy wykończenia, które najbardziej im odpowiadają.

fotoksiążka krukook

Moje fotoksiążki

Moje fotoksiążki zamawiam w firmie Krukbook. Jest to jedna z najlepszych drukarni w kraju, która realizuje zamówienia wyłącznie dla artystów, fotografów, projektantów i innych profesjonalistów z kreatywnych branż. Fotoksiążki, które przygotowuję mają tekstylną okładkę wykonaną z szarego materiału o grubym splocie. Okładka jest lekko szorstka, a mimo to przyjemna i naturalna w dotyku. Na froncie znajduje się dyskretny spersonalizowany nadruk. Przekładka, czyli karton oddzielający okładkę od bloku papieru ze zdjęciami jest szara lub ciemno brązowa. Fotoksiążka ma wymiary 33x28 cm i w zależności od projektu mieści ok 120 zdjęć.

Najważniejsza jest jakość!

„Najważniejsza jest jakość!” - Slogan, który dobrze sprawdziłby się w reklamie pralki lub kiełbasy, w przypadku albumów fotograficznych zdecydowanie ma swoje uzasadnienie. Wysoka jakość albumu, czy fotoksiążki jest bardzo ważna! Dlaczego? Po pierwsze i najważniejsze dlatego, że album ślubny natychmiast staje się rodzinną pamiątką i choć możecie nie zdawać sobie z tego sprawy od razu, będzie z wami przez całe życie i pozostanie w waszej rodzinie, gdy was już nie będzie. Choćby dlatego warto w niego zainwestować, aby za każdym razem biorąc go w ręce mieć przekonanie, że trzyma się w nich coś wyjątkowego.

Po drugie album ślubny będzie wielokrotnie oglądany. Dosłownie dziesiątki razy. Najpierw przez was. Później przez rodziców, teściów, dziadków i rodzinę. Później przez wasze dzieci. Będzie naprawdę bardzo wiele razy oglądany przez wasze dzieci… Pewnie domyślacie się już do czego zmierzam. Album i fotoksiążka muszą przetrwać próbę czasu, zachować trwałość i urok wraz z upływem lat. To dlatego jakość wykonania, trwałość okładki, zszycia, jakość papieru są kluczowe.

W Polsce mamy co najmniej kilka firm dostarczających albumy i fotoksiążki doskonałej jakości. Warto zerknąć na przykładową fotoksiążkę lub album u fotografa ślubnego, którego zamierzacie wynająć. Nie decydujcie się na tanie albumy importowane z Chin za kilkadziesiąt złotych. To nie jest odpowiedni wybór na album ślubny, który ma służyć Wam przez wiele lat - rozpadnie się już po kilku.

Album fotoksiążka ślubna krukbook
Album fotoksiążka ślubna krukbook
Album fotoksiążka ślubna krukbook
Album fotoksiążka ślubna krukbook
Album fotoksiążka ślubna krukbook
Album fotoksiążka ślubna krukbook
Album fotoksiążka ślubna krukbook
Album fotoksiążka ślubna krukbook
Album fotoksiążka ślubna krukbook

Tradycyjny album, czy fotoksiążka – co wybrać?

Dla mnie wybór jest prosty. Już dawno wycofałem tradycyjne albumy fotograficzne ze swojej oferty. I nie dlatego, że ich nie lubię. Przeciwnie, klasyka jest piękna i zawsze sama się obroni. Nadal przygotowuję je na życzenie moich par.  Ale to fotoksiążki z Krukbooka skradły mi serce. Za każdym gdy trzymam w rękach kolejną zaprojektowaną przez siebie książkę czuję, że tak właśnie powinno się oglądać zdjęcia. Pięknie oprawione, wydrukowane na doskonałym papierze. To naprawdę piękna rzecz i wierzę, że z biegiem czasu okaże się także bardziej trwała niż tradycyjny album z wklejanymi odbitkami. W moich fotoksiążkach świetnie prezentują się zarówno zdjęcia cyfrowe jak i zdjęcia analogowe, zrobione na kliszy fotograficznej. Zawsze wybieram bezkwasowy papier jedwabisty, który nie dość, że fantastycznie odwzorowuje kolory i koresponduje ze stylem w jakim pracuję, to do tego jest trwały i dobrze znosi wielokrotne oglądanie. Kolejnym argumentem jest możliwość swobodnego układania zdjęć w kolaże, która świetnie wpływa na to, jak w książce prezentuje się historia każdej z moich par.

A co będzie lepsze dla ciebie? Jeśli cenisz wyłącznie klasykę, jeśli porusza Cię myśl o starym albumie twoich rodziców, wybierz tradycyjny wklejany album na zdjęcia ślubne. W każdym innym wypadku wybierz fotoksiążkę! Jasne, że najlepiej u mnie! 😉

Cześć!

M

One thought on “Tradycyjny album, a fotoksiążka – jaka jest różnica?”

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *